Logo Lipno infokanál

Vila je odkázána jen na sluneční a větrnou energii...

Vila je odkázána jen na sluneční a větrnou energii…

21.7. 2020
Casa Bautista od PRODUCTORA zdroj:

Ekologické bydlení se v našich končinách skloňuje čím dál tím více. Ekologický život má přínos nejen pro nás samotné, ale hlavně pro naši planetu. V mexickém státě Quintana Roo se proto rozhodli vytvořit stavbu, která je zcela závislá jen na sluneční a větrné energii.

Ekologická vila s názvem Casa Bautista se nachází v rezervaci, která leží méně než 40 kilometrů od centra turistického Tulumu v mexickém státě Quintana Roo na pobřeží deštného pralesa. Tato oblast je známá díky přenádhernému korálovému útesu u pobřeží, kde si přijdou na své hlavně milovníci šnorchlování.

Jedním z nejunikátnějších aspektů architektonického řešení této ekologické stavby je barva. Při stavbě hlavní konstrukce použili konstruktéři organický modrý beton, který po celý den reaguje na sluneční záření. V závislosti na denní době a slunci se barevné tóny domu pohybují od různých odstínů modré až po světle růžovou a oranžovou.

S cílem zajistit udržitelný luxus je Casa Bautista postavena na vyvýšených sloupech, které snižují dopad na životní prostředí a poskytují nerušený výhled na duny a moře. Terasy a pergoly umístěné v celém domě jsou vyrobeny z místního dřeva a půdorys ve tvaru písmene L zajišťuje přirozené větrání. Tvar písmena L také chrání velkou část interiéru před příliš velkým slunečním zářením a současně zajišťuje dostatečné přirozené světlo během dne, díky tomu je potřebná klimatizace pouze v ložnici.

V prostředním patře je velká část vnitřního obytného prostoru, zatímco v nejvyšším patře je bazén a venkovní jídelna. Všechny patra spojuje točité schodiště vyrobené ze stejného barevně měnícího se modrého betonu. Malá věž v hlavní ložnici může být využita jako pracovna či tělocvična. Terasy mají sklopný mechanismus, který lze zvednout a spustit, aby se v případě hurikánu proměnilo sídlo v „robustní uzavřenou krabici“.

Lákalo by Vás strávit v domě alespoň jednu noc?

Zdroj: https://inhabitat.com

Ekologická vila

Zpět na Reality