Logo Lipno infokanál

Senovážné náměstí by mohlo projít změnou, v plánu je podzemní parkoviště i galerie

Senovážné náměstí by mohlo projít změnou, v plánu je podzemní parkoviště i galerie

16.11. 2019

Senovážné náměstí by mohlo během několika let projít razantní změnou. Budějčtí radní tento týden představili plán, podle kterého by v centru měla vyrůst nová budova. V její podzemní části by se nacházelo parkoviště pro několik stovek aut, do nadzemní části by se přesunula Alšova jihočeská galerie. Celý projekt je ale podle radních teprve na začátku.

„Situaci v centru chceme řešit komplexně. Pokud bychom dělali nějaká opatření, která by v centru omezila dopravu, museli bychom také řešit parkování pro obyvatele centra, kteří tady bydlí,“ uvedl náměstek pro dopravu Viktor Lavička (ANO).

Řešením už se ve studii zabýval jak útvar hlavního architekta, tak i komise pro architekturu. Obě práce se podle Lavičky shodly v tom, že požadavek na parkování by mohlo vyřešit podzemní parkoviště na Senovážném náměstí. Prostor nad, tam kde je dnes původní parkoviště, je ještě v režimu vizí. Jedna z nich je, že by se tam mohl vytvořit prostor pro Alšovu jihočeskou galerii,“ dodal náměstek.

Někteří opoziční zastupitelé mají sice podobný názor na parkování, prostor nad podzemním parkovištěm by ale využili jinak. „Nahoře by mohla být spousta zeleně i voda a vodní prvky. Jestli totiž chceme do budoucna v těch tropických létech město ochlazovat, tak je to správná cesta,“ uvedl Martin Kuba (ODS).

Jestli bude na Senovážném náměstí budova galerie nebo park je zatím ve hvězdách. Jak ale upozornil náměstek Tomáš Bouzek (TOP 09), vše se bude muset důkladně řešit s příslušnými odbory. „Nacházíme se v městské památkové rezervaci, jakékoliv řešení bude muset být velmi citlivé,“ upozornil Bouzek.

Zdroj: Budějcká Drbna