Historie vzniku tohoto svátku sahá až do roku 1889, kdy byl svátek vyhlášen na paměť vypuknutí stávky Chicagských dělníků v Chicagu v roce 1886. Ti usilovali o osmihodinovou pracovní dobu bez ztráty peněz. Stávka vyústila v Haymarketský masakr a následné soudní řízení. Zemřelo při ní několik desítek lidí.
V českých zemích se začal svátek slavit v roce 1890 a právě v období socialismu se stal velmi populárním. První oslavy se konaly v Praze na Střelecké ostrově. Za přítomnosti komunistických představitelů se konaly masové prvomájové průvody, ve kterých byly zastoupeny podniky, školy i různé zájmové organizace. Tradičními prvky průvodů byly alegorické vozy, pugety, transparenty a mávátka.
V porevolučních dobách (po roku 1989) se hromadné oslavy již nekonají. Tuto dobu však obvykle využívají politické strany ke svému zviditelnění.
1. máj ale není jen Svátek práce. U nás má tento den ještě jeden význam. Je to den všech zamilovaných. Zamilované páry se mají na 1. máje políbit pod rozkvetlou třešní. Traduje se totiž, že polibek pod rozkvetlým stromem zajistí dívce krásu na celý rok. Pokud však pusu nedostane, možná uschne. Kde se však zvyk vzal a co opravdu znamená, se vlastně s jistotou neví.