Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce svůj návrh stavebního zákona se zapracovanými připomínkami předložit k projednání vládě v polovině dubna. Na dnešní konferenci Sdružení pro architekturu a rozvoj to řekla náměstkyně ministryně Marcela Pavlová. K návrhu přišlo přes 1600 připomínek. Podle hlavního města by například mohla být problematická tzv. fikce rozhodnutí, kdy by po uplynutí lhůty povolení nevydával úředník, ale generoval by ho automaticky počítač. Zákon by měl začít platit v roce 2021.
Cílem novely je podle ministerstva zjednodušit a zrychlit povolování staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Podle náměstkyně se připomínky, došlé v meziresortním řízení, často dublovaly. Řada se týkala například fikce rozhodnutí nebo změny struktury stavebních úřadů. Ty v současnosti organizačně spadají pod místní samosprávy, což by se mělo změnit. Návrh počítá se zavedením jednoho nejvyššího stavebního úřadu, který by zastřešoval 14 krajských úřadů a místní pracoviště.
Připomínky hlavního města k návrhu ve svém příspěvku shrnula radní Prahy pro legislativu Hana Marvanová (za STAN). Ta upozornila na to, že přesunem stavebních úřadů z působnosti obcí by se z povolování ztratil vliv samospráv. Ty by proto podle ní měly mít jako zástupci veřejného zájmu možnost se účastnit každého řízení.
Sporným bodem je podle Marvanové také navrhovaná fikce rozhodnutí. Ta znamená, že by po uplynutí příslušné lhůty kladné či zamítavé rozhodnutí na základě dodaných podkladů vygeneroval počítačový systém, nikoliv úředník. „To by mohlo narazit u správního soudu,“ uvedla radní. Upozornila také, že návrh podle zástupců hlavního města dostatečně neřeší komunikaci mezi úředníky a žadatelem.
Kromě nového stavebního zákona připravuje MMR také novelu stávajícího, zavádějící tzv. fikci souhlasu. Pro povolení stavby je nutné závazné stanovisko desítek institucí a nová úprava by měla zabránit tomu, aby se povolení stavby zarazilo na liknavém přístupu některé z nich, což se podle stavebníků běžně děje. Na povolení by podle úpravy úřady měly 30 dní, ve složitějších případech 60 dní. Pokud by se ve lhůtě úřady nevyjádřily, stavební řízení by pokračovalo s tím, že vydaly kladné stanovisko. Novela, zahrnující i další úpravy, by podle Pavlové měla jít na legislativní radu vlády ve čtvrtek 4. dubna.
Zdroj: ARTN
Ilustrační foto: unsplash.com