Logo Lipno infokanál

Jaro je tady! Jak zvelebit naší zahradu? - část 2.

Jaro je tady! Jak zvelebit naší zahradu? - část 2.

19.4. 2020

Jarní paprsky už začínají pěkně pálit a je nejvyšší čas na přípravu Vaší zahrady. V druhé části článku se dozvíte mimo jiné i to, jak se zbavit krtka.

BYLINKY

Není lepšího koření než čerstvě utržené bylinky ze zahrady. A jaro je ideální čas pro jejich výsadbu. Bylinky můžete pěstovat na záhonu a vytvořit si tak bylinkovou zahrádku, doma na okně nebo venku v květináčích, kde Vám poslouží jako doplněk k okrasným květinám. Dobře vybírejte místo, kam bylinky umístíte. Bylinky mají rádi slunce a špatně snáší temná a vlhka zákoutí. Pravidelná zálivka je samozřejmostí.

Ta pažitka ale voní. zdroj:

Máte na zahradě bylinky z loňska? Na jaře je ten správný čas na jejich probuzení. Trvalé bylinky jako je tymián, šalvěj a rozmarýn zařízněte a máte připraveno na další sezonu.

PLEVEL

Plevelu se na jaře daří a je to i nejlepší čas na jeho odstranění. Rostliny jsou teprve v raném stádiu, a tak plevel pěkně poznáte a snadno zneškodníte. Někdo používá plošné chemické postřiky, ale ty nedoporučujeme. Pokud si chcete proti plevelu pomoct postřikem, doporučujeme postřiky na přírodní bázi. Přírodní postřiky jsou šetrnější k životnímu prostředí i k Vám.

KRTEK

Skoro každý majitel zahrady ví, že krtek umí pěkně potrápit. Jaro je doba, kdy měkne půda, krtek začíná vylézat ze své nory a na zahradách se začínají tvořit nevzhledné hromádky.

Pokud se chcete krtka zbavit, musíte si uvědomit, že krtek je savec. Je tak chráněný zákonem a jeho likvidace je přísně zakázána. Při zabití krtka hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Nejlepší je prevence. S tou je dobré začít právě na jaře, kdy začíná krtek "vystrkovat svoje růžky!

Že by krtek na obzoru? zdroj:

Preventivní opatřením, kterým můžete na krtka vyzrát, je pravidelný úklid zahrady. Krtek má rád neudržovaný terén a vysokou trávu. Našli jste i přesto na zahradě kopičku hlíny? Dejte na rady našich babiček a do každé chodbičky vsypte hrstku naftalínu, ten byste měli koupit v každé drogerii a krtka spolehlivě odpudí.

Na trhu existují také pasti, které krtka nezabijí, ale vy ho můžete v pasti odnést ze zahrady pryč a tím zachráníte krtkův život i svoji zahradu. Dalším řešením je hluk. Krtek hluk bytostně nesnáší, a tak můžete použít koupený zvukový nebo vibrační plašič, ale třeba i doma vyrobený, jako je například PET lahev nasazená dnem vzhůru na bambusovou tyčku. Jak na podomácku vyrobený plašič se dozvíte zde!

Posledním typem, jak na krtka, je jeho přirozený predátor. Krtek má rád svůj klid a máte-li na zahradě kočku nebo psa, určitě se mu tam líbil nebude.

Jaro je tady! Jak zvelebit naší zahradu? – část 1.