Logo Lipno infokanál

Domov s vůní čokolády, to je Art Deco vila v pražských Modřanech

Domov s vůní čokolády, to je Art Deco vila v pražských Modřanech

19.2. 2021
Art Deco vila v Modřanech... zdroj:

Modrý štít nesoucí dva zlatě zkřížené klíče a černě zabalenou homoli cukru. To je znak navržený kreslířem a novinářem Janem Oulíkem, který symbolizuje významnou část Prahy. Někteří z vás již možná tuší, že se jedná o Prahu 12. Ta zahrnuje katastrální území Modřany, Komořany, Cholupice, Točná a Kamýk. Již méně z vás ale určitě tuší, že dříve se tato část Prahy jmenovala právě podle jednoho jejího katastrálního území, a to Praha-Modřany.

Když se řekne slovo Modřany, nejednomu z nás se na tváři rozline široký úsměv a náš mozek začne toužit po cukrové injekci. Od roku 1891 se totiž život v Modřanech točil hlavně okolo cukrovaru. Od 30. let tu měla sídlo i čokoládovna Orion a vůně čokolády se rozléhala do širokého okolí.

Nádherná příroda, rodinná atmosféra nebo právě vůně čokolády byly možné důvody, proč se původní majitelé čtyřpodlažní Art Deco vily z roku 1925 rozhodli, postavit ji právě v Modřanech.

Prvorepubliková vila prošla v roce 2001 velmi zdařilou rekonstrukcí, kterou vedl oceňovaný český architekt pan David Vávra. Ten o slohu, který při rekonstrukci unikátně použil řekl, že se jedná o selský kubismus. Při rekonstrukci i dostavbě byly důsledně zachovány všechny cenné původní architektonické a interiérové prvky.

Rekonstrukce byla četně publikována a oceněna.

Přízemní velkorysá společenská část, kde je propojen velký otevřený prostor obývací části, kuchyně a prosklené jídelny je ideálním místem pro setkávání s rodinou, přáteli nebo obchodními partnery. Terasa s wellness jacuzzi je jen mezičlánkem mezi vnitřními prostory a udržovanou zahradou, která je skvělým místem pro načerpání vitaminu D ve slunných dnech. Zdařile osázenou zahradu doplňuje jezírko s třepetajícími se ploutvičkami japonských kapříku Koi. Pro kutily je zahrada vybavena zahradním domkem. Součástí je i stylová přístavba jako kryté parkování pro 2 terénní auta.

Na své si přijdou i milovníci okázalých výhledů. Ty jim poskytnou dvě nadzemní podlaží. V prvním patře se nachází dvě prostorné ložnice, dvě sociální zařízení, dvě šatny a světlý, otevřený obývací prostor. V klimatizovaném podkroví jsou tři pokoje.

Původní majitelé mysleli opravdu na všechno, a proto je vila i částečně podsklepena. Ve vytápěném suterénu se nachází prádelna, dílna a malý sklad.

Celkově je vila koncipována jako prostorné sídlo s veškerým moderním komfortem v té nejvyšší kvalitě a při návštěvě na vás zajisté dýchne opravdu jedinečná atmosféra rustikálního kubismu. Třešničkou na dortu této nemovitosti je výstavba na rohovém pozemku v klidné Čechově čtvrti a okolní vyžití.

Cukrovar ani čokoládovnu už sice v Modřanech nenajdeme, ale z paměti tohoto prvorepublikového sídla už sladkou vůni nikdy nevymažeme.

Art Deco vila