S účinností od 1. července 2023 Bankovní rada ČNB zrušila nastavení horní hranice úvěrového ukazatele DSTI, který společně s ukazatelem DTI a LTV platil od roku 2020.
Co to znamená?
Před zrušením nesměli dlužníci starší 36 let překročit limit 45 % a dlužníci mladší 36 let 50 % pro maximální výši měsíční splátky úvěru vůči čistým měsíčním příjmům. Nyní tento ukazatel neplatí. Zbývající parametry (DTI a LTV) zůstávají nezměněny.
Příklad:
Paní Hlaváčková žádá o hypotéku na koupi domu ve výši 4,5 milionů korun. Dům stojí 6,5 milionu korun a z vlastních zdrojů je připravena zaplatit 2 miliony korun. Paní Hlaváčková si vybrala banku, která nabízí úrokovou sazbu ve výši 6 % p.a. Při splatnosti 27 let bude měsíční splátka hypotéky něco přes 28 tisíc korun. Před zrušením limitu DSTI by paní Hlaváčková hypotéku nezískala, protože hodnota ukazatele DSTI byla nad maximální hranicí. Ponechané ukazatele LTV a DTI nebyly překročeny. Tedy po zrušení limitu DSTI paní Hlaváčková může požadovanou hypotéku získat.
Ukazatel DSTI (podíl splátek na měsíčním příjmu dlužníka) byl podle znalců trhu jednou z nejčastějších příčin, proč zájemci o hypotéku na půjčku nakonec nedosáhli. ČNB se rozhodla k takto ráznému kroku hlavně z důvodu výrazného propadu hypotečních úvěrů v posledním roce a skutečnosti, že dostatečně omezujícím faktorem je v současnosti vysoká úroková sazba.
Hypotečnímu trhu pomohly také nižší ceny nemovitostí, než tomu bylo před rokem. Avšak poptávka po nemovitostech je stále vysoká. Jakmile klesnou úroky a přijde oživení na hypotečním trhu, dá se předpokládat, že bude opět poptávka kupujících vyšší než nabídka nemovitostí a ceny nemovitostí začnou opět narůstat.